wtorek, 6 stycznia 2015

Lista produktów tradycyjnych - Rosół dworski z kapłona

W piątek gotowałam rosół a dziś zaglądam na Najsmaczniejszą Listę by o rosole "certyfikowanym" Wam co nie co napisac.

Rosół to jedna ze "sztandarowych" polskich zup. Robiony w wielu konfiguracjach mięsnych. W wersji z kapustą lub bez. Z różnymi tajemnymi "trikami": a to mięso zalewamy wrzątkiem a to wręcz przeciwnie. Dodajemy cebulę podpieczoną na kuchni (takiej z fajerkami oczywiście) albo i nie.  Nie ma rodziny, która nie miałaby "swojego" rosołowego przepisu. 


W przypadku rosołu dworskiego, wpisanego na najsmaczniejszą listę ministerialną w lipcu 2012 roku, receptury powstały na przełomie XIX i XX wieku. Przygotowywany koniecznie z mięsa kapłonów bardzo "polskich" kur czyli zielononóżek kuropatwianych.  Receptura dzięki której dokonano ww wpisu pochodzi z materiałów tradycji kulinarnych dworu Radziwiłłów w Nieborowie. Do tego oczywiście makaron z jaj tych że kurek. Ale jak się wczytamy w materiały to i z kluseczkami lanymi i z kaszą manną. Te dodatki podawała właśnie moja ( z pochodzenia ormiańsko-austriacka) babka. Jeśli nigdy nie jedliście polecam bo to interesująca "odskocznia" kulinarna.

Rosół jest doskonały: esencjonalny i aromatyczny. Produkty możemy na niego nabyc drogą kupna o w Tradycyjnym Gospodarstwie Rolnym Wioletty i Dariusza Marcinowskich i u Ziółków pod Fortecą lub w kilku innych miejscach Warszawy i jej okolic.


Państwo Marcinowscy
Topolowa 3
96-332 Radziwiłłów
Tel.: 693148729

Rodzina Ziółków
https://www.facebook.com/gospodarstwopanziolko 

Polecam wyszukanie w sieci artykułów autorstwa profesora Dumanowskiego na temat kuchni staropolskiej i kapłona. Ciekawa to lektura a ja przytoczę fragment:

"Kapłon zajmuje bardzo ważne, wręcz honorowe miejsce w pierwszej polskiej książce kucharskiej pióra Stanisława Czernieckiego. W przepisach zgromadzonych przez niego odnajdujemy np. Kapłona z kiełbasami sarniemi, albo kapłoniemi, Kapłona z sardellami, Kapłona z grzankami chleba białego, Kapłony całkiem nakładane, Bigosek kapłoni, Kapłona smacznego, a także Kapłona z chrzanem, Kapłona po holendersku, Kapłona z perdutą (jajami puszczanymi na wodę), Kapłona octem nalanego żywcem, Kapłona smażonego z słoniną i zamykającego opis stu potraw mięsnych Kapłona z kawiorem. W rzeczywistości dań z kapłona jest u Czernieckiego znacznie więcej, gdyż ten poczciwy ptak ukrywał się także w przepisach na liczne potrawy, frykaszy, a także w rosołach. Dla Czernieckiego kapłon był kluczem do polskiej kuchni, pewnym wzorcem używanym w przepisach, w których autor pozwalał czytelnikowi wybór odpowiedniego rodzaju mięsa, sama receptura często jednak opisywała wersję dania z kapłonem w roli głównej."