wtorek, 13 maja 2014

Najsmaczniejsza lista - piwo z Mazowsza


Na najsmaczniejszej liście ministerialnej czyli Liście Produktów Tradycyjnych MRiRW mamy osiem pozycji w sekcji "napoje" z czego dwie dotyczą piw. Trudno się temu dziwić bowiem tradycje ważenia tego napoju na terenach Mazowsza sięgają XIII wieku. 

Piwa z Ciechanowa, gdzie do dziś zachowały się średniowieczne przedmioty do produkcji piwa, obejmują portery, piwa miodowe, pszeniczne i niepasteryzowane piwa w typie bawarskim i pilzneńskim. Tam też produkcja piwa trwa mimo historycznych perturbacji nieprzerwanie od ponad 140 lat. Produkcja "pełną parą" rozpoczęła się jednak dopiero w 1876 roku, gdy browar dostał się w ręce warszawskiego przemysłowca Karola Machlejda. Pan Karol sam zaczynał swoją karierę jako praktykant a potem majster piwowarski w dzierżawionym przez rodzinę browarze na warszawskim Grochowie.

Miodowe piwo mazowieckie, jest niepasteryzowane a dodatek miodu pszczelego daje bardzo lekki i przyjemny posmak piwu. Łączy w sobie tradycje miodosytnicze i piwowarskie z XV wieku. Badania etnograficzne wykazały, że piwo miodowe było powszechnie spożywane na Mazowszu czy to podczas uroczystości rodzinnych czy po prostu jako codzienny napitek przy okazji prac polowych. 

 
Piwa regionalne są jednymi z nielicznych produktów z listy bardzo dobrze wypromowanymi i dość łatwo dostępnymi. Polecam wybrać się na zakupy do blaszanej budki na warszawskich Bielanach, ulokowanej na tyłach Supersamu. Nie tylko dobre ceny ale jeszcze "smaczek" badań terenowych nad lokalną społecznością nas czeka...