wtorek, 28 lipca 2015

Lista produktów tradycyjnych - Miody

Miodu nie kupuje się w byle gdzie.  Najlepiej u pszczelarza. Jeśli nie ma takiej możliwości warto skrócić drogę między miodem a nami do minimum. W tej sytuacji koniecznie trzeba przeczytać etykietę.  Podobnie jak z dobrym winem czy jakościową oliwą. Nazwisko i adres pszczelarza to lepsza marka niż najbardziej znana firma czy dystrybutor.

 
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Ja patrzę czy jest to mieszanka miodów czy miód z określonego regionu.
Czy 6 miesięczny miód jest płynny czy skrystalizowany. 
Czy po otwarciu słoika zapach jest delikatny czy intensywny.

Dlaczego? Bo "prawdziwy" miód nie powinien byc "kupażem". Do tego każdy prawdziwy miód krystalizuje się w określonym czasie (2 do 4 miesięcy) i po kilku miesiącach na sklepowej nie ma opcji by był płynny. Przelewany bezpośrednio  przez  pszczelarza do słoików ma na ściankach smugi i wykwity. I intensywny zapach.


Na Mazowszu są miody mariańskie, wpisane na listę produktów tradycyjnych jesienią 2013 roku. Puszcza Mariańska należy do najpiękniejszych miejsc na Mazowszu. Tutejsze miody
 to wytwarzany z śródleśnych łąk, torfowisk i kwiatów – miód wielokwiatowy, z kwiatów stuletnich lip – miód lipowy oraz o charakterystycznym aromacie miód akacjowy.
Pasieka Gajm
Zadworze 12a, 96-330 Puszcza Mariańska
sklep@gajm.pl


 
Miody nadbużańskie  z dorzecza Nadbużańskiego, należącego do trzech krain etnograficznych: Mazowsza, Podlasia i Kurpi. 

W zasadzie w tych warunkach klimatycznych miód zbiera się przez trzy miesiące: w maju, czerwcu i lipcu. W maju kwitnie mniszek – stosowany w chorobach wątroby i dróg żółciowych, rzepak – stosowany w chorobach wątroby i układu krążenia oraz sady owocowe, następnie akacja – zalecany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka. Jeżeli na drzewach wystąpi spadź, to dochodzi kolejny gatunek miodu – spadziowy, który powinien być spożywany przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Na początku sierpnia wykręca się wielokwiat, który stosuje się najczęściej przy alergiach i przeziębieniach. O specyfice tych miodów świadczy również fakt, że zawierają nektar i pyłki roślin zupełnie unikalnych i wyjątkowych.

Pasieka Nadbużańska Anna i Piotr Kuniccy
Skrzeszew 76, 08-307 Repki
Tel. 0 25 781 00 15, 663 516 785
pasieka_nadbuzanska@o2.pl



Miody z Grębkowa ...Mazowsze, Podlasie i Suwalszczyzna...

Pachniczówka 
ul. Polna 2,  07-110 Grębków
Tel. 0 25 793 03 36 
pachnik@op.pl
Tradycje pszczelarstwa na Kurpiach Zielonych i Kurpiach Białych sięgają XV wieku . Miód kurpiowski jest na Najsmaczniejszej Liście już od 8 lat. Miód ma intensywny aromat ze specyficznym korzennym zapachem i delikatny lekko słodki smak.
 
Miody kurpiowskie docierały na dwory królewskie i książęce, a także do klasztorów i dworów magnackich. Przednia jakość tych miodów była przyczyną nadawania kurpiowskim bartnikom przywilejów, a miód i jego pozyskiwanie chronione były regaliami – królewskimi certyfikatami. 
Kurpiowsko-Mazowiecki Związek Pszczelarzy
ul. Sienkiewicza 28, 7-410 Ostrołęka


Gmina Stara Kornica położona jest w najbardziej na wschód wysuniętej części Mazowsza. Miód wielokwiatowy łąkowy z Kornicy, znalazł się na liście w ubiegłym roku. Słodki, ziołowy o aksamitnym bukiecie zapachowym. Zróżnicowany w zależności od kwitnących w różnych okresach sezonu pszczelarskiego roślin.

Miód pozyskiwany jest z najbardziej charakterystycznych dla tego terenu i najczęściej występujących typów runi łąk trwałych czyli niezwykle bogatych florystycznie runi łąk ziołowych. Roślinami porastającymi kornickie łąki są babka lancetowata, babka zwyczajna, barszcz zwyczajny, bodziszek łąkowy, chaber łąkowy, cykoria, podróżnik, dziewanna wielokwiatowa, dziurawiec zwyczajny, farbownik lekarski, głowienka pospolita, goździk pyszny, groszek żółty, komonica błotna, koniczyny, mlecz polny, mniszek pospolity, nostrzyk biały, oman łąkowy, ostrożeń łąkowy, pięciorniki, przylaszczka pospolita, szałwia łąkowa, wiesiołek dwuletni, wyka płatowa, złocień właściwy, żywokost lekarski.
Pasieka Mała Pszczółka
Stara Kornica 119,  08-205 Stara Kornica                       
e-mail: anna.szpura@wp.pl


Ach zapomniałabym jeszcze o miodzie cząbrowym ale lokalnym bowiem dowiedziałam się, że tradycyjnie w Polsce jest on pozyskiwany na Kujawach (!). Na liście jeszcze go nie ma...

Wiecie, że w Warszawie jest jedyny hotel w Polsce, na którego dachu znajduje się pasieka? To Hyatt. Pszczoły produkują tu miód o nazwie "Łazienki Gold"... A o Warszawskich pszczołach możecie poczytac więcej: TUTAJ.